Sweden Truckstops Lastbilsforum

Statoil Brändåsen, Din oas på resan, Vi finns där vägarna möts, i korsningen mellan E20 och riksväg 50. ProMotech AB säljer prestandahöjande samt emissionssänkande effektmoduler för dieselfordon. Med aktiv produktutveckling ser vi till att du får en så bra effektmodul som möjligt. showplate.se - Personliga skyltar. Vi bjuder på sugproppar om ni uppger kod: truckstop?? Fjärde upplagan av Stefan Anderssons Nostalgikalender är här. Succén från de tidigare kalendrarna fortsätter. Redan har de tidigare årgångarna blivit samlarobjekt och följs nu av 2010 års utgåva. Beställ nu för endast 200:- Tidingen Proffs för yrkestrafikanter NTY, Nätverket Tung Yrkestrafik

Aktuellt datum och tid: tor sep 09, 2010 19:48

Alla tidsangivelser är UTC + 1 timme [ Sommartid ]




Ny tråd Svara på tråd  [ 2 inlägg ] 
Författare Meddelande
 Inläggsrubrik: Safety parking - vem ska betala?
InläggPostat: lör mar 06, 2010 3:06 
Offline

Blev medlem: mån jul 02, 2007 15:02
Inlägg: 575
Ort: Höganäs
Kriminalinspektör Per-Arne Nilsson är tillsammans med SÅ, väldigt engagerad i att få stopp på tillgreppen mot lastbärare.

Det kommer fler och fler säkra P-platser för tung trafik, men det kostar att stå där. Vem tycker ni ska stå för kostnaden?
Är det rimligt att åkaren/chauffören ska betala?
Eller är det kunden som tillverkar det stöldbegärliga som ska betala?
Och/eller speditören som erbjuder sig ordna med transporten?

Nu är P-A Nilsson ute och håller seminarier riktade till speditörer och de som tillverkar vårt gods. Den 20 april kommer han till Helsingborg.

Dessutom: Är det rimligt att åkaren i det ögonblick en av hans bilar kopplat en trailer, är ansvarig för all säkerhet för godsets räkning?
Vart ska bilen ta vägen på natten när företagen låser grindarna på nätterna?
Och hur långt bort från lossningsplatsen är det rimligt att bilen ska behöva parkera? Hur går det med effektivt utnyttjande av KVT?
Vem betalar eventuella extra mil som uppkommer om bilen parkeras på ett "säkrare" ställe än utanför företaget?

Vill mer än gärna ha in era synpunkter kring detta eftersom det ska bli skriva av nu.


Upp
 Profil  
 
 Inläggsrubrik: Re: Safety parking - vem ska betala?
InläggPostat: lör mar 06, 2010 22:32 
Offline
Användarvisningsbild

Blev medlem: mån jul 02, 2007 23:28
Inlägg: 800
Ort: Kvibille, Halmstad
Ja jag föredrar att åkaren betalar och sedan fakturerar avsändraren/speditören men som i brändåsen handlar det om hundralappen det är bara att handla en tidning,dricka och nått att tugga på så har man betalt det eller så tankar man upp lastbilen vilket jag tycker funkar bra.

_________________
Bild


Upp
 Profil  
 
Visa inlägg nyare än:  Sortera efter  
Ny tråd Svara på tråd  [ 2 inlägg ] 

Alla tidsangivelser är UTC + 1 timme [ Sommartid ]


Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 1 gäst


Du kan inte skapa nya trådar i denna kategori
Du kan inte svara på trådar i denna kategori
Du kan inte redigera dina inlägg i denna kategori
Du kan inte ta bort dina inlägg i denna kategori
Du kan inte bifoga filer i denna kategori

Hoppa till:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Swedish translation by Virtuality & phpBB Sweden © 2006-2008

 

Sweden Truckstop Startsida>>>>>